İSLAM NİŞANI KELİME VE KAVRAMLARI YAŞATMAK

ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KÂRDIR

Yavaş yavaş herkes artık etrafında şeairi yaşatmaya duyurmaya başlamalıdır. Bunun vebali vardır.

Selam gibi, bismillah, estağfirullah, inşallah, maşallah demek gibi, Cumaya gidiyoruz, namazdaydım, Allah razı olsun, Allah Rahmet Eylesin, Allah affetsin, Oruçluyum, kandiliniz mübarek olsun gibi....

Bu dini literatürü ve kültürü etrafımızda canlandırmakla, yaşatmakla, duyurmakla mükellefiz..

Kendimizi gizlemekle, bunları söylemekten utanmakla, Müslüman olduğumuzu duyurmamakla, kendimiz gibi, olduğumuz gibi davranmamakla değil..

İnsanların, yeni neslin, bu gibi sözleri, duaları, şeairleri, İslam nişanı, alametlerini öğrenmesi, yaşayış tarzı haline getirmesi, her işinde bu sözleri kullanması gerektiğini bir şekilde öğrenmesi lazımdır.

Bunlarda riya da yoktur. Gençler arasında nasıl konuşulduğunu, televizyonda bir kelime duyduklarında ki burada vermek istemiyoruz, bilhassa kızlar arasında ne tür kelimeler kullanıldığını, ağızların nasıl bunlara hemencecik uydurulduğunu biliyoruz, üzülererek dinliyoruz.

Bu söylediklerimiz onlar kadar ayıp ve utanılacak şeyler değillerdir aksine söylediğimizde bize sevap kazandıracak sahib-i şeriatı memnun edecek kelimelerdir.

Sohbetlerimizi, bulunduğumuz ortamı da yavaş yavaş kendimize göre şekillendirmeye başlayalım. Milletin bayat, ucuz esprilerine, ayıp fıkralarına, gıybetlerine, iftiralarına, fuzuli konuşmalarına daha fazla göz yummayalım, rahatsızlığımızı belli edelim, ortamı kendimize göre şekillendirmeye başlayalım.

Hele yanımızda İslamiyet'in, dindarların, dinin tenkit edenlere asla izin vermeyelim, salabet-i şahamet-i diniyemiz varsa ya da bunların ne demek olduklarını biliyorsak.

Bu ağırlığa çıkalım. Bize baktıklarında insanların akıllarına, din, İslamiyet, güzellik, Allah, edep, haya, ciddiyet, vakar, dinden gelen doğruluk, dürüstlük, çalışkanlılık, mertlik gelsin.

Gelmiyorsa zaten bizde bir sıkıntı var demektir.

GELİN BİR AN ÖNCE BU EZİKLİKTEN, PASİFLİKTEN, SUÇLULUK PSİKOLOJİSİNDEN ÇIKALIM, SAHABELER GİBİ AŞİKARE GİDELİM, DUYURMAYA BAŞLAYALIM, YAŞAM TARZI HALİNE GETİRELİM, BUNDAN SONRA İNŞALLAH.

Üç aylar ve kandiller güzel bir fırsat. Günahına tövbe eden günah işlememiş gibidir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !