FELEKTEN BİR GÜN ÇALDIK

Felek, devir, âlemler, gezegenlerin dönmesi, gök cisimlerinin yörüngeleri, sistemler manasında kullanılmaktadır. Bu manada çark da kullanılıyor. Bir makinenin çarkı gibi, dişlileri gibi gök cisimleri de belli bir programda, belli bir yörüngede, sistematik, plânlı olarak dönmektedirler. Bunların hareketleri tesadüfî, başıboş değillerdir. Büyük -büyük kelimesi az gelir- muazzam bir nizam ve hesap içerisinde hareket etmektedirler. Bir gayeye yöneliktir.

Dünyamız da bu çarkın dişlilerinden birisidir. Onlarla birlikte hareket etmektedir. Bu dönme ile asırlar, yıllar, aylar günler oluşmaktadır. Yani zaman.

Zaman da çok hızlı hareket etmektedir. Dünyanın dönüş hızı saatte 108 bin km'dir. Güneş sistemiyle beraber ise saatte 720 bin kilometre hızla hareket etmektedir. Ses hızının günümüzde  (1224 km /saat) ancak geçilebildiği düşünülürse bunun ne kadar muazzam bir hız olduğu anlaşılacaktır.

“Ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor. Zaman da sel dolaplarını süratle çalıştırıyor.” Sözü bu sırra bakıyor.

İŞTE BU FELEK, ÇARKLAR, GEZEGEN DÜNYAMIZ HER HAREKET ETTİĞİNDE KIYAMETE ÖLÜME DOĞRU BİRAZ DAHA YAKLAŞMAKTAYIZ. YAKINLARIMIZDAN DÜNYAMIZDAN KENDİMİZDEN BİRŞEYLER KAYBETMEKTEYİZ.

Biz istesek de istemesek de saatimiz işlemekte ve bize tayin edilen sona doğru büyük hızla yaklaşmaktayız. Günler elimizden çıkmakta. Geri getirmemiz mümkün değil. Baş döndürücü bir hızla zamanımız geçiyor.

İnsan, yaşayış vaziyetince, bir dağdan kopup sel içine düşen veya yüksek bir apartmandan düşüp yuvarlanan bir şahıs gibidir. (Bediüzzaman Said Nursi)

Şimdi düşünülsün insan apartmandan düşüyor fakat onun aklı başka yerlerde. Düştüğünü görmezlikten geliyor

Veya bir selden yuvarlanıp gidiyor ama o rafting yapar gibi bir rahatlık içinde.

Kısa bir sürede betona çarpacaktır, yani kabre veya kısa bir süre sonra nehrin içindeki büyük şelaleye düşecektir yani kabrin herkesi yutan tok olmayan, dolmayan kapanmayın dipsiz kuyusuna.

İŞTE BU HIZLA GEÇEN GÜNLERİMİZİ FELEĞİN ZAMANIN ELİNDEN KURTARMAMIZ LAZIM. YANİ FELEKTEN GÜN VE GÜNLER ÇALMAMIZ LAZIM. GÜNLERİMİZİN BOŞ GEÇMEMESİ BADİHEVA ZAYİ OLMAMASI LAZIM.

Bu yüzden üç aylar, kandiller, nurlu geçen geceler, ibadetle taatle, Allah yolunda geçen günler, felekten çalınmış günlerdir. Ebedidirler, milyon sene başka şekilde gafletle, günahla geçen günlerden daha iyidirler.

KIYAMETTE VAKTİYLE KIYMETİNİ BİLMEDİĞİMİZ ŞEYLERİN BAŞINDA GELEN ZAMANIMIZI NASIL VE NEREDE GEÇİRDİĞİMİZİN HESABINI VERMEDEN KURTULAMIYACAĞIZ. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !